Czym zajmuje się UX Designer?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Czym zajmuje się UX Designer?

Cyfryzacja i wciąż postępujący rozwój technologiczny przyczyniły się do wprowadzenia nowych profesji. Specjaliści od programowania, copywriterzy czy eksperci w zakresie SEO to tylko niektóre z zawodów cieszące się popularnością w ostatnich latach. Coraz większą uwagę przywiązuje się jednak do tworzenia intuicyjnych witryn, co rodzi potrzebę zasilenia szeregu osób specjalizujących się w tych dziedzinach. Jeżeli nie wiesz, jak zostać UX Designerem, to wychodzimy naprzeciw wszelkim wątpliwościom. Przygotowaliśmy poradnik, dzięki któremu zrozumiesz karierę projektanta stron internetowych. Jesteś gotowy na zastrzyk wiedzy? Obowiązkowo sięgnij po lekturę naszego artykułu!

UX Designer – troska o wrażenia użytkownika na pierwszym miejscu

Niekiedy internauci odwiedzający stronę mają trudności w poruszaniu się po jej zasobach. Wynika to z nieintuicyjnego rozmieszczenia elementów w witrynie, braku odpowiednio wyeksponowanych przycisków, menu bądź chaotycznej treści. Frustrację potęgują komunikaty o przetwarzaniu danych użytkownika. Wskazane wady to punkt wyjścia do działań UX Designera.

Cele projektanta User Experience

Na pytanie, UX Designer czym się zajmuje?, nie sposób pominąć wyjaśnienia pojęcia User Experience. To po prostu doświadczenie użytkownika odwiedzającego platformę internetową. Projektowanie UX wymaga dbałości o najmniejszy szczegół w kontekście właściwej percepcji strony. Zakłada się, że witryna ma być czytelna, użyteczna i prosta w obsłudze. UX Designer przyjmuje perspektywę internauty odwiedzającego serwis, aby dokładniej zrozumieć preferencje, oczekiwania i prawdopodobne błędy w budowaniu stron WWW. Eksploracja tych obszarów pozwala na wprowadzenie niezbędnych modyfikacji, mających przełożenie w kontekście wygenerowania odpowiedniego ruchu bądź uzyskania satysfakcjonujących wyników sprzedażowych.

UX a UI Designer – gdzie można doszukać się różnicy?

Zdajemy sobie sprawę, że wiele nowatorskich zawodów może brzmieć dla Ciebie nieco tajemniczo. Zanim przejdziemy do wskazówek dotyczących tego, UX Designer jak zacząć?, wyjaśnimy różnicę między podobnie brzmiącymi profesjami. Choć nazewnictwo UX i UI bywa stosowane zamiennie, to we wskazanych stanowiskach można doszukać się znaczących różnic.

Projektant UX postrzega witrynę/aplikację całościowo jako produkt mający za zadanie usatysfakcjonować użytkownika. Weryfikuje, czy określone rozwiązania spełniają swoją funkcję i ostatecznie wpływają na efekt. W tym celu UX Designerzy korzystają z dostępnych metod badawczych.

Projektant UI zajmuje się interfejsem, troszczy się o architekturę strony, spójność tworzonych grafik oraz nawigację. Całą uwagę koncentruje na aspektach wizualnych, w konsekwencji przyczyniając się do komfortu użytkowników odwiedzających stronę.

Z czym mierzy się UX Designer?

Zakres obowiązków projektanta User Experience skupiony jest wokół doskonalenia funkcjonalności serwisów internetowych. Do zadań specjalisty należy nie tylko wdrożenie konkretnych rozwiązań, lecz także zbadanie preferencji określonej grupy odbiorców. Jak udaje się mu sprostać wymogom użytkowników oraz w jaki sposób przyczynia się do wzrostu satysfakcji? Przygotowaliśmy zestaw czynności realizowanych przez tego typu ekspertów. Sprawdź sam, czego możesz się spodziewać.

  • Zadanie nr 1. Projektowanie prototypów i możliwych interakcji z użytkownikiem.
  • Zadanie nr 2. Wdrażanie badań i testów.
  • Zadanie nr 3. Kontakt ze specjalistami w zakresie grafiki i programowania. Ich rolą jest zweryfikowanie pomysłów pod kątem estetyki oraz stopnia zaawansowania w ich wdrożeniu.
  • Zadanie nr 4. Uczestnictwo w przygotowanych strategiach działania z innymi ekspertami.
  • Zadanie nr 5. Poszukiwanie wcześniejszych rezultatów badawczych.
  • Zadanie nr 6. Przeprowadzanie audytów celem oceny skuteczności działania udoskonalonej strony bądź aplikacji.

Źródło: Andrea Piacquadio / pexels.com

Predyspozycje, bez których ani rusz w zawodzie projektanta UX

Stanowisko UX Designera, podobnie jak w przypadku innych profesji, stawia pewne wymogi co do predyspozycji przyszłego pracownika. Choć zarobki i charakter pracy są atrakcyjne z perspektywy kandydata, to jednak sama motywacja oraz benefity okazują się niewystarczające. Śmiało można wyróżnić zestaw cech, którymi powinna wyróżniać się osoba aspirująca do wykonywania tego zawodu. O jakich predyspozycjach mowa?

  • Dobra komunikacja to podstawa. Praca projektanta UX nie opiera się wyłącznie na poszukiwaniu rozwiązań i realizacji nowatorskich idei, lecz także na systematycznym kontakcie z klientem. Warto o tym pamiętać podczas poszukiwania wakatów na wskazane stanowisko.
  • Logiczne i analityczne myślenie. Potrafisz dostrzec prawdopodobne zachowanie internauty poruszającego się po platformie? Fantastycznie, ta umiejętność jest niezwykle ważna w projektowaniu stron. Decydując się na pełnienie obowiązków UX Designera, powinieneś być świadomy pracy przy raportach i danych statystycznych.
  • Emocje nie pozostają bez znaczenia. W zawodzie odnoszącym się do projektowania doświadczeń użytkownika ważne stają się zarówno kompetencje, jak i zdolność przyjęcia punktu widzenia użytkownika. Pozwala to specjalistom UX zrozumieć potrzeby odbiorcy i sporządzić odpowiedni plan działania.
  • Wyczucie estetyki. Pomimo że UX Designerzy nie specjalizują się konkretnie w wizualnej oprawie witryny, to jednak mają swój niewielki udział w ich ocenie. Współpracując z UI projektantami, wydają werdykty odnośnie do proponowanych rozwiązań i finalnie przedstawiają własne opinie.
  • Znajomość podstaw programowania. Właściwie, zrozumienie informatyczno-technicznych zasad budowania witryn jest niezwykle przydatne nie tylko w kontakcie z programistami, ale także w kontekście lepszego zrozumienia wymagającego użytkownika.

Wisienka na torcie, czyli gdzie rozpocząć przygodę z projektowaniem UX?

Coraz więcej kierunków dotyczących projektowania witryn internetowych pojawia się na studiach. Nie musisz jednak od razu zapisywać się na uczelnię, aby rozpocząć karierę UX Designera. W sieci dostępnych jest wiele kursów przybliżających tematykę projektowania doświadczeń. Jeżeli z językiem angielskim jesteś na bakier, powinieneś zastanowić się nad jego udoskonaleniem. Wynika to z faktu, że wartościowe treści to głównie anglojęzyczne opracowania.

Dla ambitnych nie ma rzeczy niemożliwych, dlatego, jeśli marzysz o karierze projektanta User Experience, poszerzaj swoje kompetencje i bądź na bieżąco z trendami w obszarze UX Design.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*