Ile odszkodowania za śmierć rodzica z polisy na życie?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Ile odszkodowania za śmierć rodzica z polisy na życie?

Wielu rodziców, myśląc o przyszłości dziecka, skupia się głównie na edukacji, rozszerzaniu pasji, oszczędnościach i zapewnieniu mu jak najlepszego bytu. Jednak nie biorą pod uwagę tego, że życie jest kruche, a ich może kiedyś zabraknąć. Dlatego zdecydowanie się na zabezpieczenie finansowe dziecka w razie wystąpienia takiej sytuacji jest odpowiedzialnym rozwiązaniem, które nie zostawi naszych pociech z niczym.

Skąd bierze się odszkodowanie za śmierć rodzica?

Podstawowym wsparciem dla osób, które straciły rodziców lub jednego z nich, jest zasiłek pogrzebowy, który można otrzymać po dostarczeniu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych niezbędnych dokumentów. Wynosi on 4 tys. zł i przysługuje jedynie wtedy, gdy zmarły posiadał ubezpieczenie, emeryturę lub rentę, zasiłek choroby, świadczenie rehabilitacyjne czy zasiłek macierzyński.

Jeśli rodzic zmarł w trakcie wykonywania pracy lub na urlopie, jego dziecko może ubiegać się o odprawę pośmiertną, której wysokość jest zależna od stażu pracy. Wypłacana jest ona dzieciom do 25 roku życia, a koniecznym warunkiem jest kontynuowanie edukacji szkolnej. Najbardziej jednak interesuje nas uzyskanie świadczenia z tytułu ubezpieczenia na życie, które może wynosić od 500 do 1000 zł za jednym razem, lub być wypłacane w postaci renty, a na to wpływ ma rodzaj polisy wybrany przez rodzica.

Odszkodowanie za śmierć rodzica – ważne informacje

Podstawowy wariant polisy na życie zapewnia bliskim ubezpieczonego niezbędne wsparcie finansowe w przypadku jego śmierci. Jeśli dożyjemy końca umowy, zebrane środki przejdą na nasze konto, ale wybierając odpowiednie ubezpieczenie i podpisując umowę, możemy zdecydować się na znacznie szerszy zakres ochrony i dodatkowe opcje, które zapewnią potrzebną pomoc w przypadku wystąpienia choroby, leczenia w szpitalu czy wypadku w pracy. Suma ubezpieczenia jest zależna od kilku czynników, główny wpływ na nią ma nasz wybór, a ten jest z kolei uzależniony od możliwości finansowych. Im szerszy zakres ochrony, tym wyższa kwota odszkodowania!

Jeśli dojdzie do zgonu ubezpieczonego, to zebrane pieniądze przekazywane są osobie upoważnionej, która została wskazana w podpisanej przez niego umowie. W większości sytuacji pochodzi ona z bliskiej rodziny, ale może to być też całkowicie obca osoba. Bywają sytuacje, że nikt w umowie nie został uposażony, przez co świadczenie kierowane jest do osób uprawnionych do dziedziczenia z kolejnością: współmałżonek w całości, dzieci w częściach równych, rodzice w częściach równych i inni ustawowi spadkobiercy ubezpieczeni w częściach równych.

Odszkodowania z tytułu śmierci rodzica są całkowicie wolne od podatku, ale trzeba pamiętać o odpowiednich dokumentach, które należy przesłać do ubezpieczyciela.

Na kwotę świadczenia z tytułu śmierci rodzica wpływ ma wybrana suma ubezpieczenia, towarzystwo ubezpieczeniowe i powód zgonu. Między konkretnymi ofertami różnica w wysokości sumy wynosi nawet do kilkudziesięciu procent. Więcej informacji na temat odszkodowania po śmierci rodzica można znaleźć na stronie https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/b/odszkodowanie-za-smierc-rodzica-z-polisy-na-zycie/110.html. 

Kiedy nie dostaniemy świadczenia w przypadku śmierci rodzica?

Wszelkie podpisane umowy posiadają wyłączenia odpowiedzialności, obejmujące sytuacje, w których ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty należnego świadczenia finansowego. Do takich okoliczności zalicza się zdarzenia, w których ubezpieczony zachowywał się w sposób dla niego niekorzystny, a kwalifikują się do nich: zatajone choroby, samobójstwo, przebywanie w kraju ogarniętym wojną, udział w bójkach i rozbojach, jazda autem bez uprawnień czy prowadzenie go pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających. Nie bez znaczenia jest też praktykowana wszędzie karencja, przez którą towarzystwo ubezpieczeniowe może nie wypłacić pieniędzy np. w sytuacji, gdy ubezpieczony popełni samobójstwo 2 lata po zawarciu umowy. Poszukując dobrej polisy na życie, warto odwiedzić stronę www.rankingubezpieczennazycie.pl.

Zdjęcie główne: Travis Essinger/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*