Innowacje wdrożone w sporcie amatorskim – z czego możemy skorzystać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Innowacje wdrożone w sporcie amatorskim – z czego możemy skorzystać?

W dobie nowoczesnych technologii sport – zarówno ten zawodowy, jak i amatorski – jest nieustannie wzbogacany o kolejne innowacje. Z jakich udogodnień mogą obecnie korzystać miłośnicy aktywności fizycznej?

Programy i aplikacje sportowe

Wielu amatorów nie wyobraża sobie uprawiania jakiejkolwiek dyscypliny sportowej bez sięgania po ulubioną aplikację. Nowoczesne programy zapewniają m.in. szczegółowe plany treningowe i żywieniowe, a także dostęp do szerokiej gamy ćwiczeń. Dzięki regularnemu dokumentowaniu osiągniętych rezultatów zdecydowanie łatwiej jest być konsekwentnym w swoich działaniach i nie zbaczać z obranej ścieżki. Realne korzyści wynikające z ich stosowania sprawiają, że aplikacje fitness często są określane mianem wirtualnych trenerów personalnych. Z pomocy nowoczesnych programów podczas uprawiania sportu chętnie korzystają nie tylko amatorzy, ale również profesjonalni zawodnicy.

Smartwatche i opaski fitness

Rynek inteligentnych zegarków i opasek fitness kwitnie, co znajduje odzwierciedlenie w coraz szerszej ofercie tychże urządzeń. Szczególnie smartwatche stanowią prawdziwą gratkę dla adeptów sportu amatorskiego, którzy – w przeciwieństwie do zawodowców – nie mają jeszcze dostępu do wielu dzieł naprawdę zaawansowanej technologii. 

Zdecydowana większość gadżetów obsługuje przynajmniej 15 trybów sportowych, dzięki czemu coś dla siebie mogą znaleźć miłośnicy dyscyplin takich jak bieganie, jazda na rowerze, pływanie czy nawet triathlon. Dodatkowo zegarki oferują swoim użytkownikom szczegółową analizę danych, a także informują o czasie koniecznym do prawidłowej regeneracji.

Warto zaznaczyć, że wspomniane funkcje stanowią jedynie kroplę w morzu możliwości, które dają posiadaczom jakościowy smartwatcha czy opaska. Z takiej technologii aż szkoda nie skorzystać!

Innowacyjna odzież sportowa

Bardzo często zdarza się, że jeśli innowacyjny element stroju sprawdzi się w sporcie zawodowym, to za jakiś czas trafia na rynek indywidualny. Do dyspozycji amatorów już wkrótce mogą być m.in syntetyczne ubrania skonstruowane w taki sposób, aby ułatwiały oddychanie skóry i odprowadzanie potu czy buty, które poprzez wibracje same wskazują biegaczowi drogę! Mnóstwo innowacyjnych rozwiązań ma swój początek właśnie w branży sportu, a naturalną drogą jest upowszechnienie przetestowanych już technologii również wśród zwykłych obywateli.

E-pigułki i tatuaże – przyszłość sportu amatorskiego? 

Nie każda innowacja w sporcie wymaga dostępu do określonego urządzenia. Niektórzy zawodnicy biorący udział w Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce w 2019 roku przed swoim startem połknęli… elektroniczne pigułki. Celem tego nietypowego eksperymentu było nawiązanie bezprzewodowego połączenia pomiędzy sportowcem a jego sztabem. W ten sposób personel medyczny i trenerzy mogli na bieżąco monitorować stan fizyczny uczestnika mistrzostw!

Inną przedziwną technologią dostępną w sporcie profesjonalnym są tatuaże potrafiące ocenić poziom zmęczenia dzięki analizie chemicznej potu. Z pewnością minie jeszcze mnóstwo czasu zanim sportowcy-amatorzy będą mogli pozwolić sobie na tak zaawansowane udogodnienia, ale sam fakt istnienia takich rozwiązań udowadnia, w jak niesamowitych czasach pod kątem rozwoju technologicznego przyszło nam żyć.

Zdj. główne: Luke Chesser/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*