Oszczędności w domowym budżecie w kilku krokach

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Oszczędności w domowym budżecie w kilku krokach

Troska o finanse – zarówno te firmowe, jak i prywatne – to w dzisiejszych, wyjątkowo niepewnych czasach absolutna konieczność. Wciąż istnieje jednak w świadomości wielu osób mylne przekonanie, iż oszczędzanie wiąże się z wieloma wyrzeczeniami i jest zarezerwowane tylko dla osób naprawdę dobrze zarabiających. Nic bardziej mylnego! Podpowiadamy, jak zacząć generować oszczędności dzięki kilku drobnym zmianom w codziennym życiu.

Siła nawyku – droga do skutecznego oszczędzania

Jak zacząć oszczędzać? Wystarczy zmienić podejście do finansów prywatnych i wprowadzić w życie kilka nawyków. Na początku może być trudno, jednak siła przyzwyczajenia potrafi doprowadzić do zaskakujących rezultatów.

Wyznaczaj cele finansowe na każdy miesiąc

Wyznaczaj konkretne wydatki. Skrupulatnie zapisuj, ile w danym miesiącu wydajesz na rachunki, jedzenie, tzw. opłaty stałe oraz drobne przyjemności. Staraj się trzymać ustalonej kwoty!

Zrób „rachunek sumienia” – zweryfikuj swoje wydatki

Sprawdź co jakiś czas, na co wydajesz swoje pieniądze i czy naprawdę musisz. Nawet kilka z pozoru drobnych kwot w dłuższej perspektywie może utworzyć pokaźną sumę. Częste wyjścia na miasto, niepotrzebny abonament za platformę z filmami, dodatkowe opłaty za prowadzenie karty, których można uniknąć – jeśli wykreślisz te i podobne wydatki okaże się, że całkiem sporo pieniędzy zostaje w portfelu.

Nie rób zakupów na kredyt!

Dodatkowy zastrzyk gotówki kusi. W dłuższej perspektywie jest to jednak kolejne obciążenie finansowe, które musimy regularnie spłacać.

Sprawdzaj umowy

Weryfikuj umowy z dostawcami usług – być może masz alternatywę, aby płacić mniej za telefon czy Internet.

Nie kupuj pod wpływem impulsu

Każdy wydatek przemyśl dwa razy. Często jest tak, że to, co kupujemy pod wpływem chwili, okazuje się zupełnie niepotrzebne.

Zostań mistrzem oszczędzania już dziś!

Nie musisz być milionerem, aby stać się ekspertem w dziedzinie oszczędzania. Wprowadź w życie kilka wspomnianych nawyków, a poczujesz, że wreszcie panujesz nad domowym budżetem i oszczędnościami, zgodnie z sentencją Lois Frankel, że „to nie pieniądze dają szczęście, ale to, co dzięki nim możemy zrobić ze swoim życiem.”

Posłuchaj, co o skutecznym i „bezbolesnym” oszczędzaniu mówią eksperci:

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*