Praca w domu i organizacja przestrzeni

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Praca w domu i organizacja przestrzeni

Praca zdalna z przestrzeni domowej, choć na pierwszy rzut oka mogłaby się wydawać największym szczęściem, sprawia również sporo trudności, zwłaszcza osobom, które mają problem z odpowiednim skupieniem. W domowym zaciszu wiele rzeczy rozprasza nas niemal na każdym kroku, co prowadzi do mniejszej wydajności i efektywności. Choć taki tryb pracy nie jest dla każdego, odpowiednia organizacja przestrzeni z pewnością okaże się pomocna.

Organizacja, organizacja i jeszcze raz organizacja

Mimo że tryb zdalny to dla każdego ogromne wyzwanie, dobrze przygotowane miejsce pracy oraz efektywna organizacja czasu i zadań, pozwolą nawet tym najbardziej opornym wywiązywać się z deadlinów i z obowiązków pracowniczych. Praca z domu wymaga dużego samozaparcia, odpowiedniego planu i ustalenia priorytetów. Dodatkowo należy tak zadbać o przestrzeń, aby pozwalała nam na jak największe skupienie uwagi na obowiązkach, które mamy wykonać. Kluczem do najlepszego przygotowania się do tej formy pracy jest ustalenie odpowiedniego planu organizacyjnego i trzymanie się go w każdej sytuacji.

Najważniejsze kroki w zaplanowaniu pracy w domu

Odpowiednie warunki i organizacja przestrzeni pozwolą nam na wydajną i pełną skupienia pracę, która zaowocuje dobrymi wynikami. Ważne, aby było to miejsce czyste, wolne od niepotrzebnych rzeczy, które mogą odciągnąć naszą uwagę od celu. Nie należy zatem pracować z łóżka, czy z kanapy ustawionej przed telewizorem, które co krok kuszą chwilą odpoczynku. Lepiej zrezygnować również z miejsc, w których uwielbiają spędzać czas inni domownicy, mogący odciągnąć naszą uwagę ciągłymi hałasami, bądź rozmową. Najlepiej zorganizować sobie taką przestrzeń, która choć trochę będzie przypominać biuro.

Praca z domu czyli popularne home office. Dla jednych błogosławieństwo a dla innych przekleństwo 🙂 Dziś podpowiadamy,…

Opublikowany przez goodie Poniedziałek, 6 kwietnia 2020

Zaplanowany czas pracy i przerwy

Należy dokładnie zaplanować czas trwania pracy, bądź listę zadań do wykonania i przerwy, które poświęcimy na chwilę dla siebie. Ważne, aby naprawdę mocno się tego trzymać i nie pozwalać sobie na przerwy podczas zaplanowanego czasu pracy, Każda taka dodatkowa, nieplanowana przerwa zmniejsza wydajność, rozkojarza i powoduje problemy z ponownym skupieniem się na wykonywanych obowiązkach. Dobrze jest również wybrać porę dnia, w której pracuje się najlepiej i ustalić przerwy – kilka krótkich i jedną długą, która pozwoli na regenerację i zjedzenie ciepłego posiłku.

Brak rozpraszających rzeczy wokół

Ważne, aby zadbać o ciszę i spokój podczas pracy i jak najbardziej ograniczyć wszelkie czynniki zewnętrzne, które uniemożliwiają nam odpowiednie skupienie. Dobrze jest poinformować domowników, aby wszelkie sprawy do załatwienia zostawili na czas po wykonaniu naszej pracy. Warto wyłączyć telefon, albo ograniczyć jego użytkowanie, żeby co chwila na niego nie zerkać i nie korzystać z popularnych aplikacji, które są prawdziwymi zjadaczami czasu. Starajmy się traktować pracę zdalną, jak zwykłą pracę w biurze, gdzie również nikt nie spędza całego dnia na scrollowaniu social mediów.

Ważny jest ruch!

Należy pamiętać, że czasami długie godziny spędzone w jednej pozycji przed laptopem czy komputerem nie należą do zbyt efektywnych. Zdarza się, że utkniemy w jakimś martwym punkcie, lub stracimy nagle wenę. To całkiem normalne zjawisko i dotyka wszystkich, w końcu jesteśmy tylko ludźmi. Dlatego tak ważne jest, aby robić sobie przerwy i starać się spędzać je na drobnym ruchu, który będzie dobry dla organizmu i ogólnego samopoczucia. Można nawet wybrać się na dłuższy spacer, który pomoże złapać dystans do spraw, które zaprzątają nam głowę, zainspiruje oraz pozwoli porządnie odetchnąć i odpocząć. Ważne, abyś był zdyscyplinowany i mimo chwilowej przerwy, potrafił wrócić do swoich obowiązków i ponownie umiał się na nich skupić w 100%. Tylko w ten sposób ukończysz wszystkie swoje zadania w odpowiednim terminie, oraz pozbędziesz się stresu związanego ze zbliżającym się deadlinem.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*