Serwis motocykla przed podróżą – ważne etapy

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Serwis motocykla przed podróżą – ważne etapy

Przed wyruszeniem w dłuższą trasę na motocyklu, tak jak w przypadku samochodu, należy przeprowadzić dokładne oględziny i serwis pojazdu. O ile na odcinku drogi do najbliższego sklepu raczej niewiele może się stać, a w przypadku awarii możesz bez problemu wrócić pieszo, tak z dala od domu usterka w motocyklu może być poważnym kłopotem. Dodatkowo stan techniczny pojazdu wpływa na bezpieczeństwo na drodze. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę podczas przygotowywania motocyklu na dłuższą podróż.   

Stan opon   

Jednym z najważniejszych etapów serwisowania motocyklu przed trasą jest sprawdzenie opon. Zadbane, sprawne, regularnie zmieniane opony to gwarancja bezpieczeństwa podczas jazdy. Przyczepność na drodze oraz stabilność pojazdu zależą właśnie od stanu opon. Przyjrzyj się im dokładnie, zwróć uwagę szczególnie na głębokość bieżnika oraz sprawdź, czy na powierzchni opony nie ma przetarć. Skontroluj też, czy żadne ciała obce nie wbiły się w ogumienie. W przypadku, kiedy opony są łyse lub widać na nich poważne uszkodzenia mechaniczne, które mogą prowadzić do pęknięcia, przed wyjazdem wymień opony na nowe. W sklepie https://skyseba.pl/opony-motocyklowe-sportowo-turystyczne znajdziesz opony motocyklowe do turystycznych i sportowych modeli motocykli, które doskonale sprawdzą się na długich trasach.   

Stan hamulców   

Nie jest dla nikogo tajemnicą, że sprawne hamulce to absolutny obowiązek przy każdym pojeździe. Niezależnie od długości trasy i typu nawierzchni, bez hamulców w idealnym stanie nie możesz wyjechać nawet z garażu. Jeśli motocykl nie był już od jakiegoś czasu używany, sprawdź, czy tarcze hamulcowe nie zaszły rdzą. Choć taki scenariusz to nie koniec świata i nalot zetrze się samoistnie po kilkudziesięciu kilometrach, rdza może przez pierwszy odcinek trasy negatywnie wpływać na funkcjonowanie hamulców.  

Poziom oleju i płynów eksploatacyjnych   

Przed wyruszeniem w podróż, jeszcze przy zimnym silniku, koniecznie sprawdź poziom oleju. Regularna kontrola poziomu oleju to dobry nawyk, który warto w sobie wyrobić, by dbać o dobrostan swojego motocyklu. Olej należy sprawdzać nie tylko przed dłuższą jazdą, ale tak naprawdę co kilka miesięcy, by mieć pewność, że silnik jest dobrze lubrykowany i się nie zatrze. Nie zapomnij przy okazji skontrolować też pozostałych płynów eksploatacyjnych. Jeśli po drodze okaże się, że ich poziom jest za niski, można oczywiście kupić je na stacji benzynowej, jednak jest to niepotrzebny przystanek na trasie, który zaburzy beztroską podróż.   

Każdy wyjazd w dłuższą trasę, wymaga dokładnego sprawdzenia stanu technicznego motocyklu czy samochodu. Awarie, które dzieją się z dala od domu są dużo bardziej poważne i stresujące, dlatego przed wyruszeniem w podróż zwróć uwagę na stan swojego pojazdu i zadbaj o niego z wyprzedzeniem, by w drodze już niczym się nie przejmować.  

Zdjęcie główne: pexels.com/Andrea Piacquadio

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*