Wykup auta z leasingu krok po kroku

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Wykup auta z leasingu krok po kroku

Na warunki wykupu samochodu z leasingu wpływ ma konkretna umowa leasingowa, a ta może być operacyjna i finansowa. Co więcej, zmiany, które wprowadził w 2022 roku Nowy Ład, objęły także zasady wykupu samochodów leasingowanych i ich dalszej odsprzedaży. Sprawdźmy więc, co się zmieniło i czym różnią się wspomniane umowy leasingowe?

Leasing operacyjny i finansowy – jaka jest różnica?

W przypadku leasingu finansowego leasingobiorca automatycznie staje się właścicielem przedmiotu po zapłaceniu ostatniej raty. Nie ma więc konieczności dodatkowego wykupu samochodu. Częściej jednak polscy przedsiębiorcy korzystają z umów leasingu operacyjnego, co wiąże się z niższymi kosztami początkowymi. W takim leasingu mogą wykupić pojazd na cele firmowe lub prywatne za kwotę zależną od okresu wykupu oraz stawki amortyzacji. Jest to o tyle korzystne dla firm, że mogą zakupić samochód po cenie niższej niż rynkowa.

Wykup auta leasingowanego – na cele firmowe

Jeśli wartość wykupu samochodu przekracza 10000 zł netto dla podatników VAT i brutto dla bezvatowców, to właściciel musi dołączyć pojazd do ewidencji środków trwałych i dokonać amortyzacji. Natomiast, gdy koszty wykupu samochodu nie przekroczyły 10000 zł, przedsiębiorca musi ująć to w kosztach firmy jako jednorazowy wydatek.

Wykup auta z leasingu a Nowy Ład

Od stycznia 2022 roku właściciel firmy nadal może wykupić leasingowane auto na cele prywatne, ale przed jego sprzedażą musi odczekać 6 lat, zamiast 6 miesięcy jak było dotychczas. W innym przypadku sprzedaż samochodu zostanie uznana za przychód firmy i przedsiębiorca będzie musiał zapłacić podatek dochodowy oraz składkę na ZUS. Przy tym wysokość wspomnianego podatku naliczana jest od wartości rynkowej pojazdu, a nie faktycznie kwoty sprzedaży zawartej w umowie.

Jak legalnie ominąć nowe przepisy?

Doradcy podatkowi znaleźli sposób na ominięcie niekoniecznie korzystnego przepisu i jest nim darowizna. Co więcej, Ministerstwo Finansów oficjalnie potwierdziło, że jest to metoda zgodna z literą prawa.

Co prawda, darowizna również podlega opodatkowaniu, jednak podatek naliczany jest dopiero po przekroczeniu określonej kwoty. Dodatkowo przepisy wyróżniają zerową grupę podatkową osób, są to:

  • małżonkowie,
  • zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki itd.),
  • wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie itd.),
  • rodzeństwo,
  • pasierb, ojczym, macocha,
  • zięć, synowa,
  • teściowie.

Trzeba jednak uważać w przypadku takiej darowizny – jeśli Urząd Skarbowy udowodni, że była fikcyjna, a z pojazdu nadal korzysta głównie darczyńca, może zażądać zapłacenia należnego podatku.

Zdj. główne: Evgeny Tchebotarev/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*